Ημέρα μνήμης για τη Γενοκτονία των Ελλήνων του Πόντου

Σήμερα Τετάρτη 19 Μαΐου, Ημέρα Μνήμης για τη Γενοκτονία των Ελλήνων του Πόντου, ΔΕΝ ΞΕΧΑΣΑΜΕ να πραγματοποιήσουμε ένα μικρό αφιέρωμα (κι ας μην ήρθε εγκύκλιος από το υπουργείο!)

Αφού δείξαμε ένα σχετικό ντοκιμαντέρ στους μαθητές, συνδεθήκαμε μέσω webex με τον ιστορικό κ. Βλάση Αγτζίδη, ο οποίος αποδέχθηκε με μεγάλη προθυμία την πρόκλησή μας και μίλησε σε μαθητές και εκπαιδευτικούς για τη σημερινή ημέρα μνήμης. Ήταν μεγάλη  τιμή και χαρά μας, που ο αξιόλογος αυτός ιστορικός, που έχει εντρυφήσει στο θέμα της Γενοκτονίας των Ποντίων, ξέκλεψε λίγο από τον πολύτιμο χρόνο του και για μας.

Ο διδακτικός λόγος του, τα μηνύματα που επεδίωξε να στείλει σε μαθητές και εκπαιδευτικούς, η εμβριθής του γνώση και η μετριοπάθεια των λόγων του άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις.

Περισσότερα στην εφημερίδα μας Φιλομήλα