Προετοιμασία για τις ηλεκτρονικές εγγραφές (e-εγγραφές)

Η διαδικασία αφορά στους μαθητές Γ’ γυμνασίου και Α’ και Β’ λυκείου του τρέχοντος σχολικού έτους.

Οι εγγραφές-ανανεώσεις εγγραφών-μετεγγραφές των μαθητών/τριών στα Δημόσια Λύκεια, Α ́, Β ́, Γ ́τάξη ημερησίου και Α ́, Β ́ και Γ ́τάξη εσπερινού,(ΓΕ.Λ./ΕΠΑ.Λ.) για το σχολικό έτος 2021-22 θα πραγματοποιηθούν ηλεκτρονικά μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές.

Εκείνος που ορίζεται κηδεμόνας για τις ανάγκες λειτουργίας της εφαρμογής e-εγγραφές θα πρέπει να συμπληρώσει χειρόγραφα την υπεύθυνη δήλωση που επισυνάπτεται και εν συνεχεία να την επιστρέψει στην σχολική μονάδα με κάθε πρόσφορο τρόπο (πχ,  να την αποστείλει στο μέιλ του σχολείου Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. σκαναρισμένη σε pdf αρχείο ή να την επιστρέψει στη σχολική μονάδα ο μαθητής).

Καλό είναι να έχει προηγηθεί τηλεφωνική επικοινωνία με τη διεύθυνση του σχολείου.

Επισυνάπτονται τα σχετικά έγγραφα:

Επιστολή προς τους γονείς

Υπεύθυνη Δήλωση κηδεμόνα

Προετοιμασία για τις ηλεκτρονικές εγγραφές (εγκύκλιος)