Επανέναρξη της δια ζώσης λειτουργίας

Σας ενημερώνουμε ότι από τη Δευτέρα 1 Φεβρουαρίου 2021 ξεκινά και πάλι η δια ζώσης εκπαιδευτική λειτουργία του σχολείου. Όλοι οι μαθητές και μαθήτριες θα πρέπει να προσέλθουν κανονικά στο σχολείο το πρωί της Δευτέρας, στις 07:50.

Επισημαίνονται τα εξής:

• Είναι υποχρεωτική η χρήση μάσκας σε εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους. Οι μαθητές που δεν θα φορούν μάσκα δεν θα γίνονται δεκτοί στο μάθημα και θα ειδοποιούνται οι γονείς/κηδεμόνες να τους παραλαμβάνουν από το σχολείο. Σε κάθε μαθητή θα δοθεί μία υφασμάτινη μάσκα προσώπου.
  • Οι μαθητές θα παραλάβουν από το σχολείο ειδικό έντυπο για τη μετακίνησή τους από και προς τον τόπο κατοικίας τους. Δεν υποχρεούνται να  στέλνουν sms.
  • Θα εφαρμοστούν όλα τα προβλεπόμενα μέτρα πρόληψης και αποφυγής της διασποράς του COVID-19, (χρήση αντισηπτικών, σχολαστικοί καθαρισμοί, τακτικοί αερισμοί χώρων κ.λ.π.).
  • Σε περίπτωση που μαθητής παρουσιάσει συμπτώματα συμβατά με τη λοίμωξη COVID-19 όταν βρίσκεται στο σχολείο, ειδοποιείται η οικογένεια για παραλαβή του παιδιού. Αν βρίσκεται εκτός σχολείου, παραμένει στο σπίτι και με ευθύνη της οικογένειας ενημερώνεται το σχολείο.
  • Δεν επιτρέπεται να προσέρχονται οι γονείς/κηδεμόνες στο σχολείο για οποιοδήποτε λόγο, εκτός κι αν έχει προηγηθεί συνεννόηση με τη διεύθυνση του σχολείου. Η ενημέρωσης των γονέων/κηδεμόνων από τους εκπαιδευτικούς για την επίδοση των μαθητών θα γίνεται μέσω webex, σύμφωνα με το πρόγραμμα που έχει αποσταλεί.
  • Η βαθμολογία των μαθητών για το Α’ τετράμηνο θα σταλεί ηλεκτρονικά στις διευθύνσεις ηλεκτρονικού ταχυδρομείου των γονέων/κηδεμόνων
  • Αν κάποιος μαθητής είναι σε καραντίνα (είτε γιατί νοσεί ο ίδιος ή κάποιο μέλος της οικογένειας ή έχει έρθει σε επαφή με επιβεβαιωμένο κρούσμα) δεν θα έρθει τη Δευτέρα στο σχολείο και θα ειδοποιηθεί άμεσα η διεύθυνση.