Με αφορμή την ταινία «Το πράσινο μίλι»

Φιλοσοφία

Η θανατική ποινή: υπέρ ή κατά;

Η ηθική φιλοσοφία διερευνά τις  βασικές έννοιες που καθορίζουν τη συμπεριφορά των ανθρώπων μέσα στην κοινωνία μας. Τα τελευταία χρόνια οι διάφορες ηθικές θεωρίες αξιοποιούνται στο χώρο της εφαρμοσμένης ηθικής  για την αντιμετώπιση  διλημμάτων  που αφορούν μεταξύ άλλων και τη θανατική ποινή.

Την συζήτησή μας σχετικά με το θέμα της θανατικής ποινής  μέσα στην τάξη με αφορμή το μάθημα της φιλοσοφίας ακολούθησε η προβολή της  ταινίας «Πράσινο Μίλι» (1999) με πρωταγωνιστές  τον Tom Hanks  και τον Michael Clarke Duncan. Βασίζεται στο ομώνυμο μυθιστόρημα του Stephen King και την σκηνοθετεί ο Frank Darabont.

«Πράσινο Μίλι» ονομάζεται ο διάδρομος που βρίσκεται σε αυτήν την πτέρυγα και οδηγεί στο δωμάτιο με την ηλεκτρική καρέκλα, λόγω του βαθυπράσινου χρώματός του. Τη δεκαετία του ’30, οι δεσμοφύλακες της πτέρυγας μελλοθανάτων ενός σωφρονιστικού ιδρύματος θα βρεθούν σε πραγματικό ηθικό δίλημμα καθώς θα διαπιστώσουν ότι το επόμενο «θύμα» τους, που έχει καταδικαστεί σε θάνατο για τη δολοφονία δύο κοριτσιών, είναι ένα καλοκάγαθο άτομο, που διαθέτει το χάρισμα να θεραπεύει με τα χέρια του…Η ταινία αυτή βασίζεται στο δίπολο του καλού και του κακού, στο φως και το σκοτάδι.

Ακολουθούν οι σκέψεις και οι προβληματισμοί των μαθητών μας:

Η συνέχεια στην εφημρίδα του σχολείου "Φιλομήλα": https://blogs.sch.gr/lykkatmil/2021/03/29/me-aformi-tin-tainia-quot-to-prasino-mili-quot/