Γιορτή για την επέτειο του ΟΧΙ

Με τη δέουσα τιμή που αρμόζει στη μνήμη αυτών που όρθωσαν το ανάστημά τους απέναντι στις δυνάμεις του Άξονα πριν από 79 χρόνια πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η γιορτή-αφιέρωμα στην επέτειο της 28ης Οκτωβρίου, την επιμέλεια της οποίας είχε η φιλόλογος Ευαγγελία Σιαμάγκα.

Το φετινό μας αφιέρωμα ήταν λίγο διαφορετικό από τα συνηθισμένα, γιατί επικεντρώθηκε εκτός των άλλων σε αναφορές στα θύματα του ναζισμού στην Ελλάδα, στις ναζιστικές θηριωδίες στα χωριά Κακόπετρος, Ανώγεια, Δίστομο και Καλάβρυτα. Ένα μνημόσυνο στα θύματα ναζιστικών εγκλημάτων, μια υπόμνηση των εγκλημάτων πολέμου, για να μη ξεχνά ποτέ κανείς τα δεινά του πολέμου και για να εκτιμά και να χαίρεται τα αγαθά της ελευθερίας και της ευημερίας.

Κατά τη διάρκεια της σχολικής γιορτής έγινε ο ορισμός Σημαιοφόρου και Παραστατών, απονεμήθηκαν τα αριστεία και τα βραβεία προόδου και  απονεμήθηκαν ειδικοί έπαινοι σε μαθητές ως επιβράβευση για τις δράσεις προσφοράς κι  αλληλεγγύης.

Περισσότερα στο παρακάτω link: Φιλομήλα