Επέτειος του «ΟΧΙ»-Σχολική Γιορτή

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο εορτασμός της 28ης Οκτωβρίου έγινε για πρώτη φορά το 1941 στην Κατοχή, μόλις ένα έτος από τη συμμετοχή της Ελλάδας στον πόλεμο, και δεν ήταν κάτι που επιβλήθηκε στον λαό.  Τον εορτασμό ξεκίνησε ο καθηγητής της Νομικής,  Κωνσταντίνος Τσάτσος, όταν στις 27 Οκτωβρίου του 1941  εκφώνησε ομιλία προς τους φοιτητές του και ανακοίνωσε: «Αύριο κωλύομαι να διδάξω». Επίσης, προέτρεψε τους φοιτητές να καταθέσουν λουλούδια στο μνημείο του Αγνωστου Στρατιώτη. Τον εορτασμό καθιέρωσε τελικά ο ίδιο ο λαός,  αφού την επόμενη μέρα, 28 Οκτωβρίου 1941,  κατά χιλιάδες συρρέουν στο μνημείο του Αγνωστου Στρατιώτη, ενώ  συγκεντρώνεται και ομάδα πολεμιστών του ’40, οι περισσότεροι ανάπηροι σε καροτσάκια, να καταθέσουν άνθη στο μνημείο.

Κατά τη διάρκεια της σχολικής γιορτής έγινε ο ορισμός Σημαιοφόρου και Παραστατών, απονεμήθκαν τα αριστεία και τα βραβεία προόδου και για πρώτη φορά φέτος απονεμήθηκαν και ειδικοί έπαινοι σε μαθητές ως επιβράβευση για τις δράσεις προσφοράς κι  αλληλεγγύης.

Περισσότερα στη σχολική εφημερίδα μας Φιλομήλα εδώ