Ανακαλύπτουμε το αρχαίο Δίον

Την Παρασκευή 8 Μαρτίου 2024 οι μαθητές/ τριες της Α’ Λυκείου συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα βιωματικής μουσειακής αγωγής «Ανακαλύπτουμε το αρχαίο Δίον» , με στόχο να γνωρίσουν την τοπική Ιστορία της Πιερίας έξω από τη σχολική αίθουσα και το σχολικό βιβλίο. Ένα πρόγραμμα που υλοποιείται για 15η χρονιά και έχει ως υπεύθυνο τον κ. Παπαγεωργίου Πάρι, Διδάκτορα Αρχαιολογίας και την υποστήριξη της ΔΔΕ Πιερίας και τη συνεργασία της Συμβούλου Εκπαίδευσης Φιλολόγων Πιερίας, του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Α.Π.Θ. και της Εφορείας Αρχαιοτήτων Πιερίας.

Συγκεκριμένα οι μαθητές/τριες των  δύο τμημάτων της Α’ Λυκείου, στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας, επισκέφθηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο, όπου ενημερώθηκαν για την ιστορία του ιερού χώρου του Δίου. Χωρίστηκαν σε 4 ομάδες και μέσα από στοχευμένα φύλλα εργασίας περιηγήθηκαν στο εσωτερικό του μουσείου και  ήρθαν σε επαφή με σημαντικά εκθέματά του. Στη συνέχεια ξεναγήθηκαν στον εξωτερικό χώρο  και συγκεκριμένα εξασκήθηκαν στην ανάγνωση της μεγαλογράμματης γραφής που ήταν χαραγμένη στις επιτύμβιες στήλες.

Ήταν μια υπέροχη μέρα, σε ένα επιβλητικό περιβάλλον, όπως αποτυπώνεται και από τις κάτωθι φωτογραφίες

Ευχαριστούμε θερμά τον κ Παπαγεωργίου για αυτή την ξενάγηση!

(Πατήστε επάνω στις φωτογραφίες για να τις δείτε σε πλήρες μέγεθος)