6 Μαρτίου, Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού

Στο πλαίσιο της πανελλήνιας ημέρας κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού, στο Γενικό Λύκειο Κάτω Μηλιάς, διοργανώθηκε ενημέρωση σχετικά με το ζήτημα της βίας στο σχολικό περιβάλλον. Οι μαθητές και οι μαθήτριες ενημερώθηκαν σχετικά με το θέμα, παρακολούθησαν βίντεο και είχαν ενεργή συμμετοχή συμπληρώνοντας ερωτηματολόγιο. Μετά την εκδήλωση ακολούθησε συζήτηση ανάμεσα στους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς.

Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν όλα όσα βιώνει ένας μαθητής – θύμα εκφοβισμού από τους υπόλοιπους συμμαθητές του, να κατανοήσουν τις σκέψεις του, το άγχος του και όλα τα αρνητικά συναισθήματα που γεννούν οι απειλές, τις οποίες δέχεται.

Βάσει του μηνύματος του Υπουργού Παιδείας, κ. Κυριάκου Πιερρακάκη: «Η βία και ο εκφοβισμός δεν έχουν θέση στην κοινωνία, πολλώ δε μάλλον στο σχολικό περιβάλλον». Μέσα από την ημερίδα αυτή, έγινε κατανοητό, ότι κάθε μαθητής που βιώνει μία τέτοια κατάσταση οφείλει να έχει το θάρρος να μιλήσει, να μη διστάσει, να μη φοβηθεί και να μην ντραπεί, ώστε τα περιστατικά βίας και εκφοβισμού στις σχολικές μονάδες να μειωθούν, αν όχι να εκλείψουν.